TEKSTY
Galeria
GaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleria
Galeria Galeria Galeria Galeria

WARSZTATY DLA RODZICÓW

12 grudnia 2009
Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 27
Gimnazjum nr 27, Gdańsk, ul. Piastowska 35/37

wartobycrazem


Dzięki uprzejmości Dyrekcji ZKPiG i zaangażowaniu rodziców naszych Przyjaciół z Gdańska, zrealizowaliśmy warsztaty dla rodziców osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami, zatytułowane: "WARTO BYĆ RAZEM".
W programie spotkania poruszone zostały następujące tematy: "Integracja szkolna - wyjazdy i obozy" (Hanna Kurjata), "Alternatywne formy integracji" (Ania Janiak), "Aktywność ruchowa jako forma rehabilitacji społecznej" (Przemek Janiak) Prezentacjom towarzyszyła dyskusja z udziałem rodziców, podejmująca temat własnych doświadczeń na drodze ku integracji.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji ZKiP za gościnę a wszystkim rodzicom za przybycie oraz inspirujące uwagi i wypowiedzi.


KONFERENCJA NAUKOWA

4-5 grudnia 2009
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań, ul. Szamarzewskiego 89

uamprof


Wydział Studiów Edukacyjnych Zakład Pedagogiki Specjalnej i Zakład Psychopatologii Dziecka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzem ProFUTURO zorganizowali kolejnną konferencję poświęcną problemom osób z autyzmem. Wszystkie elementy programu - warsztaty i wykłady - łączyło wspólne hasło: „Systemowe podejście we wspomaganiu rozwoju, edukacji, życia zawodowego i społecznego osób z autyzmem i Zespołem Aspergera”.
W ramach sesji "Własne doświadczenia", w imieniu Fundacji FIONA, referat zatytułowany "Warto być RAZEM. Alternatywne formy integracji w różne środowiska i w różnych aktywnościach" prezentowała Ania Janiak. Uzupełnieniem wystąpienia był film ilustrujący działalność Fundacji.
Było to nasze pierwsze doświadczenie tego typu, dlatego jest nam szczególnie miło, że przygotowana przez nas prezentacja spotkała się z pozytywnym odbiorem i dała szansę na nawiązanie nowych kontaktów z innymi organizacjami, podobnie myślącymi o integracji.


RAZEM w Elewatorze

22 listopada 2009
Trójmiejska Hala Wspinaczkowa „Elewator”

gdansk2


Wspinaczkowa przygoda naszych Przyjaciół z Gdańska będzie kontynuowana w Trójmiejskiej Hali Elewator. Aby udzielić wsparcia Chłopakom i ich Rodzicom, Przemek i Łukasz przeprowadzili kolejny trening, uzupełniając go o elementy szkolenia dla asekurujacych rodziców. To wielka rzecz, móc realizować swoją pasję dzięki pomocy TATY :)


NIEWIDOCZNI

15 listopada 2009
Dni Równości i Tolerancji w Poznaniu

niewidoczni


15 listopada 3FALA.art.pl zrealizowała kolejną odsłonę projektu "NIEWIDOCZNI" - wspólnie z zaproszonymi osobami niewidomymi Darek i Magda instalowali na różnych budynkach Poznania tabliczki informacyjne wypisane alfabetem Braille'a. Ideą akcji jest zwrócenie uwagi na problemy osób niewidomych, ich obecność w miejskiej przestrzeni i trudności z jakimi muszą się mierzyć każdego dnia.
Wraz z naszymi przyjaciółmi przyłączyliśmy się do tego wyjątkowogo spaceru ulicami Poznania. Doskonale rozumiemy sytuację osób niepełnosprawnych, barier na jakie napotykają i pewnego rodzaju znieczulenia społecznego, objawiajajacego się niezauważaniem ich obecności.


GRAFITTI W KOLORACH TOLERANCJI

14 listopada 2009
siedziba Stowarzyszenia ProFUTURO w Poznaniu

grafiti


W ramach Dni Równości i Tolerancji, w siedzibie Stowarzyszenia ProFUTURO w Poznaniu, Darek Paczkowski poprowadził - współorganizowane przez naszą Fundację - zamknięte warsztaty dla młodzieży z autyzmem i ZA. Młodzi ludzie mieli okazję poznać tajniki tej wyjątkowej formy wypowiedzie artystycznej, prześledzić wszystkie etapy powstawania grafitti i poszerzyć w ten sposób wachlarz swoich umiejętności. Owocem warsztatów były samodzielnie wykonane koszulki z osobistym logiem każdego autora.
Jesteśmy przekonani, że to dopiero poczatek wielkiej przygody. Darkowi serdecznie dziękujemy :)


Gramy RAZEM w bowling

27 października 2009
Centrum PLAZA, Fantasy Park w Poznaniu

bowling start2


Spotkaliśmy się w Centrum PLAZA w Poznaniu. Naszym celem było postawienie pierwszych kroków w zupełnie nowej dla nas aktywności. Bowling to odmiana gry w kręgle - w zabawie udział wzięli nasi przyjaciele z autyzmem i ZA oraz wspierająca nas grupa młodych ludzi, którzy również chcieli sprawdzić czym fascynował się Fred Flinstone ;)
Z przyjemnością informujemy, że dzieki uprzejmości Fantasy Park w Poznaniu, w dniu 10 listopada rozpoczyna swoją działalność nasza wyjątkowa sekcja bowlingowa. Spotykamy się co dwa tygodnie na dwugodzinnych treningach, według ustalonego kalendarza. Zajęcia dla zamkniętej grupy naszych Chłopaków prowadzi Łukasz Buchwald. Życzymy powodzenia!


RAZEM na GRZYBOBRANIE

10 października 2009
lasy porażyńskie

porazyn11


Misją wszystkich projektów realizowanych przez Fundacje FIONA pod wspólnym hasłem „RAZEM” jest wykorzystywanie pasji i zainteresowań osób z autyzmem jako narzędzia dla ich aktywnej integracji społecznej. Na początku października 2009 roku spełniliśmy marzenie zaprzyjaźnionego z naszą Fundacją chłopca z autyzmem, który od lat jeździ na grzyby i jagody, w bardzo dobrze sobie znane okolice Porażyna. Dowiedzieliśmy się, że chociaż raz chciał na nie pojechać nie tylko z mamą i tatą. W naszym grzybobraniu uczestniczyło łącznie 16 osób – wśród nich były osoby z autyzmem, Zespołem Aspergera, dziecięcym porażeniem mózgowym oraz zaprzyjaźnione z Fundacją osoby, które wspierają nas w działaniach integracyjnych.
Choć grzyby nie dopisały, to najistotniejszym elementem tego spotkania było wspólne spędzenie czasu w miłej atmosferze. Dodatkową atrakcją były zajęcia linowe zorganizowane na jednej z leśnych polan. Zabawy linowe dały każdemu możliwość skonfrontowania swoich umiejętności z innymi uczestnikami, trenowania poczucia równowagi i sprawdzenia poziomu odwagi… wszystko w przyjaznej, akceptującej atmosferze.Ich celem była nie tylko zabawa ale również danie szansy na zmianę utrwalonej w świadomości osoby niepełnosprawnej roli potrzebującego pomocy na rolę aktywnie pomagającego.
Jak stwierdził jeden z naszych Przyjaciół: „to spotkanie było dla mnie bardzo ważne ponieważ tego dnia śmiałem się pierwszy raz od zakończenia obozu w Mniszkowie”


OBÓZ WSPINACZKOWY - PREZENTACJA

17 września 2009
Stowarzyszenie ProFUTURO, Poznań ul. Szamarzewskiego 78/82

profuturo120


Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO w Poznaniu zorganizowaliśmy multimedialny pokaz zdjęć i materiałów z obozu rehabilitacyjno-wspinaczkowego, który odbył się w Mniszkowie w sierpniu 2009. Podstawową barierą napotykaną przez naszą Fundację podczas wyprowadzenia z izolacji dzieci i młodzieży autystycznej jest strach rodziców – obawa przed konfrontacja z nieznanym otoczeniem i ludźmi, porażką, manifestacją niecodziennych zachowań ich dzieci, wyjściem poza granice bezpiecznego rodzinnego domu.
Celem spotkania była więc nie tylko prezentacja założeń wyjazdów rehabilitacyjno-integracyjnych i osiągnięć uczestników. Dodatkowym przesłaniem było omówienie pozytywnych skutków udziału w takiej aktywności osób z autyzmem i Zespołem Aspergera oraz przekonanie rodziców, że ryzyko wynikające z wyjazdu o takim obozowym charakterze jest niewspółmierne do długofalowych korzyści, jakie dają nowe, nabyte umiejętności społeczne oraz zerwanie z rutyną codziennego domowego życia. Na spotkanie zaprosiliśmy uczestników obozu oraz ich rodziców, którzy wspierali nas osobistym świadectwem swoich wspomnień i doświadczeń.


OBÓZ rehabilitacyjno-wspinaczkowy
dla Fundacji SYNAPSIS


9-14 sierpnia 2009
Fundacja Czarodziejska Góra, Mniszków

synapsis2


W dniach 9-15 sierpnia 2009 r. troje wolontariuszy Fundacji „FIONA” uczestniczyło w obozie rehabilitacyjno-wspinaczkowym dla osób z autyzmem organizowanym przez Fundację Czarodziejska Góra na rzecz podopiecznych Fundacji SYNAPSIS. Także i na tym obozie głównym elementami rehabilitacji była wspinaczka skałkowa.


OBÓZ rehabilitacyjno-wspinaczkowy

2-9 sierpnia 2009
Mniszków

mniszkow 209


W dniach 2-9 sierpnia 2009 roku odbył się pierwszy obóz rehabilitacyjno-wspinaczkowy organizowany przez Fundację FIONA dla osób z autyzmem i Zespołem Aspergera. W obozie uczestniczyły łącznie 23 osoby, z czego większość to młodzież z autyzmem i Zespołem Aspergera z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Poznania i Nowego Sącza. Obóz odbywał się na terenie bazy noclegowej i przy wsparciu Fundacji Czarodziejska Góra z Mniszkowa.

mniszkow 2009b

W trakcie obozu codziennie odbywały się zajęcia wspinaczkowe. Pierwsze zostały przeprowadzone w "Stodole". Ich celem było omówienie zasad bezpieczeństwa i zapoznanie się ze sprzętem wspinaczkowym oraz co najważniejsze sprawdzenie jego wytrzymałości tego w praktyce, na specjalnie skonstruowanej huśtawce. Każdy z uczestników wyposażony został we własną uprząż oraz kask. Sezon wspinaczkowy pod skałą otworzył Tobiasz, który wyjątkowo szybko i sprawnie wspiął się na Zapiecek. Sprinterem dróg wspinaczkowych był Jerzy, któremu dzielnie dotrzymywał kroku debiutujący Mikołaj. Największą odwagą w pokonywaniu własnych obaw wykazał się Krzysztof, który sukcesem zakończył wiele dróg wspinaczkowych - oby uczucie zwycięstwa i zadowolenie z siebie, które wówczas odczuwał towarzyszyło mu co najmniej do następnego obozu. Dużym uporem, konsekwencją i skutecznością w działaniu wykazywali się Kuba, Arek, dwaj Marcinowie oraz Michał - udowodnili to pokonując „szóstkową" Płytę Kurczaba na Jastrzębiej Turni. Serdecznie gratulujemy sukcesu! Kontakt z przyrodą jest wielkim atutem wspinaczki skałkowej. Pragnąc zachować w jak najlepszym stanie miejsca, w których się wspinaliśmy, aktywnie włączyliśmy się w wielką akcję Fundacji Arka - „Śmieciobranie" - zbieraliśmy różne odpady porzucone przez mniej wrażliwych turystów. Jednak nie samą wspinaczką człowiek żyje... Każdego popołudnia odbywały się dodatkowe zajęcia aktywizujące, w których udział brali nasi młodzi obozowicze pod czujnym okiem naszych wolontariuszek.

mniszkow 2009c

Najważniejszymi z zajęć były te, które przygotowywały uczestników do Dnia Indiańskiego. Na specjalnym pokazie multimedialnym uczestnicy obozu poznali indiańską kulturę i obyczaje oraz sposoby budowania tipi. Dzień Indiański pod hasłem „Boją Się Nawet Jego Koni” rozpoczął się od wcielenia się role młodych wojowników. Jak przystało na prawdziwych Indian, każdy członek plemienia otrzymał nowe imię, które w zgodnej opinii wszystkich uczestników, najlepiej symbolizowało wyjątkowe cechy i temperament. W trakcie zabaw uczestnicy np. bili rekord w ilości osób, które zmieściły się na małej tratwie, czołgali się po łące, rywalizowali w zawodach rzucania do celu. Wspólnie dekorowali wioskowe tipi, przedstawiając na nich najważniejsze wydarzenia z obozowego życia – dominowały przedstawienia gór i skał, wspinaczy, koni i postaci Indian. Zaproponowane zabawy miały na celu przełamanie wielu stereotypów dotyczących osób z autyzmem. Jednym ze stałych elementów obozowego życia było przygotowywanie przez uczestników wspólnych śniadań. We wszystkich czynnościach wspomagały Chłopaków nasze wolontariuszki.
Także i na tym polu, chłopcy wykazali się talentami: w układaniu serów i wędlin, krojenia warzyw i owoców, nakrywaniu wspólnych stołów. Niejednokrotnie prace kuchenne wymagały pokonywania osobistych uprzedzeń i zahamowań. Jesteśmy przekonani, że wspólnie przygotowywane śniadania smakowały zdecydowanie lepiej, czego dowodem było rozszerzanie się jadłospisu naszych uczestników.Obóz rehabilitacyjno-wspinaczkowy bez wątpienia był wielkim przeżyciem dla wszystkich. Mamy nadzieję, że również dostarczył wiele satysfakcji, radości oraz naładował nas pozytywną energią dając siłę do walki z trudami dnia codziennego.


SZOKOLENIE DLA WOLONTARIUSZY

27 lipca - 2 sierpnia 2009
Mniszków, Fundacja Czarodziejska Góra

szkolenie2009aa


Zgodnie z przyjętym harmonogramem, w lipcu 2009 wolontariusze naszej Fundacji uczestniczyli w 5 dniowym szkoleniu organizowanym przez Fundację Czarodziejska Góra w Górach Sokolich oraz Rudawach Janowickich. Zajęcia prowadził Robert Kaźmierski – instruktor Polskiego Związku Alpinizmu oraz Przemysław Janiak (w ramach stażu instruktorskiego). Kurs obejmował nie tylko zajęcia wspinaczkowo-linowe, ale również warsztaty psychologiczne przygotowujące do pracy z osobami niepełnosprawnymi.
W ramach zajęć wspinaczkowych uczestnicy kursu musieli, szczegółowo poznać wszystkie drogi wspinaczkowe, które będą wykorzystywane w trakcie obozów rehabilitacyjno-wspinaczkowych oraz sposoby bezpiecznej asekuracji w określonych rejonach.


RAZEM w Czerwonaku

17 czerwca 2009
Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej AKWEN w Czerwonaku

czerwonak2


Fundacja FIONA zorganizowała warsztaty wspinaczkowe na zewnętrznej ścianie wspinaczkowej Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej AKWEN w Czerwonaku. W zajęciach uczestniczyli 6-7 letni chłopcy z Zespołem Aspergera – podopieczni Stowarzyszenia ProFUTURO. Celem warsztatów była prezentacja alternatywnej formy rehabilitacji jaką jest wspinaczka oraz ukazanie możliwości debiutujących na ściance dzieci z Zespołem Aspergera ich rodzicom. Kontynuowane były także zajęcia, mające jak najlepiej przygotować wolontariuszy do zbliżającego się obozu wspinaczkowego w Mniszkowie.


RAZEM z Kubą, Arkiem i Tobiaszem

6-7 czerwca 2009
Gdańsk oraz Trójmiejskiej Hali Wspinaczkowej „Elewator”

gdansk 1a


Chcielibyśmy być tam, gdzie żyją młodzi ludzie potrzebujący wsparcia w realizowaniu ich pasji - przyjęlismy więc zaproszenie do Gdańska, gdzie mieszkają młodzi fascynaci wspinaczki.
Spotkanie miało formę warsztatów dedykowanych osobom z autyzmem i ich rodzinom. Program pierwszego dnia obejmował wspólne zwiedzanie Gdańska: spacer po Starówce, zwiedzanie Westerplatte, spacer nad morzem. Uczestnikami zajęć byli młodzie ludzie z autyzmem – występujący w charakterze przewodników, po znanej im okolicy oraz wspierający Fundację ich zdrowi rówieśnicy, którzy po raz pierwszy odwiedzili Gdańsk. W drugiej części dnia, podczas spotkania z rodzicami, podjęte zostały tematy dotyczące problemów z jakimi spotyka się rodzina osoby z autyzmem, bariery na ich drodze ku integracji, sposoby radzenie sobie z ksenofobią i niewiedzą, zalety integracji poprzez aktywizację całych rodzin.

gdansk 14

Drugi dzień zdominowały zajęcia wspinaczkowe dla młodych autystów oraz praktyczna nauka asekuracji dla ich rodziców. Zasadniczym celem tej części warsztatów było umożliwienie osobom z autyzmem rozpoczęcie zajęć rekreacyjnych realizowanych w Trójmiejskiej Hali Wspinaczkowej „Elewator”, które stanowiły zamierzoną kontynuację projektu.Wielkim sukcesem warsztatów było zaprezentowanie umiejętności młodych autystów na ścianie wspinaczkowej i przedstawienie ich lokalnemu środowisku wspinaczy oraz podjęcie przez rodziców wyzwania – samodzielnego asekurowania podczas planowanych rodzinnych wypraw na ściankę, które uniezależniło ich od konieczności wsparcia z zewnątrz a młodym ludziom stworzyło korzystne warunki do realizacji ich zainteresowań.


WARSZTATY DLA WOLONTARIUSZY

maj/czerwiec 2009
Wydział Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu;
Hala Sportowa AZS

azs 2009 22


19 maja 2009 przedstawiciele Fundacji spotkali się ze studentami Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem spotkania była prezentacja idei obozów rehabilitacyjno-wspinaczkowych dla osób z autyzmem i Zespołem Aspergera, pozyskanie wolontariuszy na planowany obóz Mniszków 2009 oraz nawiązanie szerszej współpracy ze studentami zrzeszonymi w Akademickiej Grupie Inicjatyw Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Specjalnej UAM. 13 czerwca 2009 roku zorganizowane zostały kolejne warsztaty, przeznaczone dla kandydatów na wolontariuszy Fundacji, którzy zadeklarowali chęć pracy w charakterze opiekunów na organizowanym w sierpniu 2009 roku obozie rehabilitacyjno-wspinaczkowym dla dzieci i młodzieży z autyzmem i Zespołem Aspergera. Zajęcia, które odbyły się na sztucznej ścianie wspinaczkowej AZS w Poznaniu obejmowały prezentację sprzętu wspinaczkowego, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa oraz wykształcenie podstawowych umiejętności asekuracyjnych. Kontynuacją warsztatów będzie udział wybranych wolontariuszy w specjalistycznym kursie prowadzonym przez instruktora.


side by YORGI