TEKSTY
Galeria
GaleriaGaleriaGaleriaGaleriaGaleria
Galeria Galeria Galeria Galeria

UROCZYSTE SPOTKANIE WOLONTARIUSZY
Pracujemy RAZEM już 976 dni!


10 grudnia 2011
Tulce, Siedziba Fundacji

rece


5 grudnia swoje święto obchodzą wszyscy ci, którzy bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym poświęcając swój czas i energię dla dobra innych. W tym czasie na całym świecie odbywają się spotkania i imprezy okolicznościowe, których celem jest podziękowanie wolontariuszom za ich pomoc. Dodatkowo, dobiega końca wyjątkowy rok 2011 – Europejski Dzień Wolontariatu.
W tym wyjątkowym dniu, wyjątkowym roku, spotkaliśmy się podsumować ostatnie 976 dni naszej wolontarystycznej działalności i podziękować wszystkim wolontariuszom oraz innym osobom, wspierającym swoją pracą i zaangażowaniem nasze projekty. Zespół zameldował się prawie w komplecie – osobiście lub za pośrednictwem skype’a. W bardzo sympatycznej i ciepłej atmosferze wspominaliśmy imprezy, w które byliśmy zaangażowani… i oczywiście planowaliśmy te, które są dopiero przed nami. Był dyplomy i wyróżnienia – takie symboliczne i nieprzystające do zaangażowania naszych wolontariuszy… były uśmiechy i chwile wzruszenia… a później, podział obowiązków podczas najbliższych projektów i proza codziennych przeciwności.
Mamy szczerą nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie w jeszcze szerszym gronie – oczywiście jeżeli nasza siedziba pomieści taką ilość pozytywnej energii ;)

29. Międzynarodowy Festiwal
Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"


4 - 11 grudnia 2011
Multikino, Poznań

alekino2011


Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!", to jeden z największych europejskich festiwali dla dzieci i młodzieży. W tegorocznym programie znalazło się 39 filmów pełnometrażowych oraz 71 krótkometrażowych. W konkursie o Złote Koziołki walczyły 84 filmy aktorskie i animowane... o tych wydarzeniach znajdziecie wiele relacji.
My chcielibyśmy rozpowszechnić informację o pewnej, wyjątkowej prezentacji, która miała miejsce podczas tegorocznego festiwalu. 7 grudnia, w Multikienie 51 w Poznaniu odbyły się pierwsze, publiczne projekcje krótkometrażowych filmów realizowanych przez młodzież, w ramach projektu Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Poznaniu „Wielka przygoda z filmem”.

alekinorel

Zaprezentowanych zostało sześć filmów, opowiadających o problemach związanych z niepełnosprawnością, integracją, przyjaźnią i innych zjawiskach istotnych dla młodych ludzi. Wśród prezentowanych filmów, znalazł się również projekt zrealizowany przez naszych Przyjaciół z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu „Casting”, przy którego realizacji nasi wolontariusze służyli pomocą. Młodym twórcom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów.


WIELKIE GRZYBOBRANIE
piaty piknik rodzinny


2 października 2011
lasy porażyńskie

porazyn sponsor


Dzięki uprzejmości naszego Gospodarza - Nadleśnictwa Grodzisk oraz wsparciu Przyjaciół, wolontariuszy i sponsorów, już po raz piąty zaprosiliśmy wszystkich Przyjaciół Fundacji na integracyjny piknik rodzinny organizowany w lasach porażyńskich.
Inauguracyjnym punktem programu było WIELKIE GRZYBOBRANIE – nasz powrót do pierwotnej idei imprez porażyńskich, czyli wspólnego spaceru pod pretekstem… Tym razem grzyby dopisały – na naszym pierwszym grzybobraniu zebraliśmy ich zaledwie kilkanaście.

grzyby 1

Już na polanie edukacyjnej za Pałacem w Porażynie, dokonaliśmy przeglądu zbiorów i wyłoniliśmy króla grzybobrania, którym został Daniel. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z testem dla grzybiarzy – tu liderem został zespół: Krzysztof, Lidka i Karol.

grzyby 2

Kulminacyjnym punktem programu było magiczne spotkanie z Przyjacielem Fundacji FIONA - znakomitym ILUZJONISTĄ Jakubem Walkowiakiem, który zaprezentował specjalnie dla Nas przygotowany program. To było wydarzenie! W porażyńskim starodrzewie, nasi pajęczarze rozwiesili PARK LINOWY – kolejną odsłonę atrakcji przygotowywanej specjalnie z myślą o naszych Przyjaciołach. Każdy miał możliwość zmierzyć się z przeszkodami, mógł liczyć na pomoc i – co najważniejsze - niezapomniane emocje. Bawiliśmy się, jak zwykle, do zmroku.

grzyby 3

Bardzo się cieszymy z udziału nowych osób, między innymi harcerzy z 99 PDH NS "ProFUTRO", rodzin ze Stowarzyszenia POTRAFIĘ WIĘCEJ oraz Przyjaciół - naszych stałych bywalców, z upodobaniem piknikujących na porażyńskiej polanie.


CASTING
FIONA na planie filmowym


24 września 2011
InterSport - King Cross w Poznaniu

casting logo


Wolontariusze naszej Fundacji zostali zaproszeni do wzięcia udziału w realizacji zdjęć do filmu realizowanego przez młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu.

casting

Realizacja filmu to nagroda w konkursie na najlepszy scenariusz w ramach projektu Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Poznaniu „Wielka przygoda z filmem”.
Reżyserii filmu „Casting” podjął się Michał Rosa – reżyser miedzy innymi znanego serialu „Czas honoru”. Za przygotowanie oraz zabezpieczenie scen wspinaczkowych dla młodych aktorów: Pawła i Marcina odpowiedzialni byli nasi wspinacze Przemek i Yorgi.


ESKAPADA
wakacje z duchami


9-14 sierpnia 2011
Podlesice

eskapada 2011


Imprezę realizowaliśmy po raz drugi, w przepięknej okolicy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tak jak w ubiegłym roku, gościny udzieliła nam Pani Maria w gospodarstwie agroturystycznym w miejscowości Podlesice. Tam też, w Karczmie Michałowej stołowaliśmy się i odbywaliśmy popołudniowe zajęcia. Projekt ESKAPADA 2011 dedykowany jest dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej, z autyzmem, Zespołem Aspergera a także innym młodym ludziom zagrożonym wykluczeniem z uwagi na trudności w budowaniu właściwych relacji z otoczeniem, potrzebującym wsparcia oraz alternatywnej formy aktywnej społecznej rehabilitacji.

eskap2011a

Tradycyjnie, do udziału zaprosiliśmy ich rodziców, rodzeństwo i członków rodzin. Jest nam niezwykle miło, gdy nasi uczestnicy powracają, aby ponownie wziąć udział w imprezie. Wymusza to jednak konieczność poszukiwania nowych atrakcji i aktywności na tym samym terenie turystycznym – ale udało się.

eskap2011b

W programie ESKAPADY znalazły się: piesze i rowerowe wycieczki w okolicach rezerwatu Góry Zborów, zwiedzanie Jaskiń Żabiej i Głębokiej, gry i zabawy na świeżym powietrzu, program atrakcji linowych poszerzony o doświadczenia wspinaczkowe w Skałach Rzędkowickich (Okiennik Rzędkowicki, Ruskie Baszty na Górze Apteka).

eskap2011c

Blok popołudniowych zajęć integracyjno-aktywizujących (zajęcia plastyczne, zabawy integrujące, pokazy multimedialne, niespodzianki) tym razem zdominował jeden wiodący temat: WAKACJE Z DUCHAMI. Były duszki z ceramicznej glinki, oswajanie duchów rysowanych i zabawy z gazą symbolizującą to co ulotne i tajemnicze. Największą atrakcją stała się jednak wycieczka do Ogrodzieńca, gdzie spotkaliśmy się z „prawdziwymi” zamkowymi duchami, które przez trzydzieści minut zwiedzania nawiedzały nas na każdym kroku. Trudno powiedzieć na kim to doświadczenie wywarło większe wrażenie – uczestnikach czy ich rodzicach? Jedno jest pewne – najgłośniej reagowały mamy ;)
Jeszcze tej samej nocy, wzięliśmy udział w kolejnym niezwykłym wydarzeniu: wypuściliśmy do nieba kilkadziesiąt papierowych lampionów. Najbardziej ujmująca była cisza, która towarzyszy odlatującym, świecącym lampionom.

eskap2011d

Przygotowując ESKAPADĘ naszą intencją było przeżycie wspólnej przygody, ucieczka od szarej rzeczywistości i codziennych trosk, wyprawa przyjaciół podążających RAZEM drogą ku integracji. Wspólna zabawa jest zawsze doskonałą okazją do nabywania nowych umiejętności, poszerzania zakresu samodzielności w codziennych czynnościach a także wielką lekcją przyjaźni. Jesteśmy przekonani, że choć misję takich imprez trudno jest do końca spełnić, to zadanie jakie w tym roku przed sobą postawiliśmy, zostało zrealizowane z sukcesem... dowodem na to niech będą uśmiech i zadowolenie na twarzach uczestników oraz zapewnienia rodziców naszych - dopiero co poznanych - Przyjaciół, że na pewno wrócą.


OBÓZ rehabilitacyjno-wspinaczkowy
pod hasłem integracji międzygalaktycznej


31 lipca - 7 sierpnia 2011

Mniszków

mniszkow 2011


Tradycyjnie, na początku sierpnia zaprosiliśmy naszych Przyjaciół wraz z opiekunami na trzeci już obóz rehabilitacyjno-wspinaczkowy organizowany przez Fundację FIONA dla osób z autyzmem i Zespołem Aspergera. Obóz odbywał się na terenie bazy noclegowej i przy wsparciu Fundacji Czarodziejska Góra z Mniszkowa.

mn2011a

Jak co roku, w trakcie obozu codziennie odbywały się zajęcia wspinaczkowe. Pierwsze zostały przeprowadzone w "Stodole" a ich celem było przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zapoznanie się ze sprzętem wspinaczkowym. Każdy z uczestników wyposażony został we własną uprząż oraz kask, którymi opiekował się przez cały czas trwania imprezy. Pogoda płatała nam w tym roku figle. Zajęcia w skałkach odbywały się w pogodne dni: Zapiecek, Zamek Bolczów, Krzyżna i Starościńskie Skały – wszędzie tam można było spotkać dzielnie walczących obozowych wspinaczy. Oczywiście była też tyrolka na Husyckich Skałach – ulubiona atrakcja wszystkich chłopaków. Kontakt z przyrodą jest wielkim atutem wspinaczki skałkowej. Tegoroczną nowością była fundacyjna APTECZKA - plecak ratowniczy powierzany każdego dnia, innej osobie... nie byliśmy zaskoczeni, że stał się atrakcją a nie obowiązkiem.

mn2011b

Każdego popołudnia odbywały się dodatkowe zajęcia aktywizujące, w których udział brali nasi młodzi obozowicze pod czujnym okiem wolontariuszy.

mn2011c

W tym roku hasłem przewodnim obozu była INTEGRACJA MIĘDZYGALAKTYCZNA, więc: braliśmy udział w specjalnym pokazie multimedialnym przybliżającym tematykę kosmosu, gwiezdnych podróży oraz obcych cywilizacji – znanych z literatury i filmu. Budowaliśmy makiety robotów i statków kosmicznych, malowaliśmy własne wymyślone planety.

mn2011d

Dzień kosmiczny rozpoczęliśmy od przeobrażenia się w obcych, międzygwiezdnych wędrowców i astronautów. Bezdyskusyjną międzygalaktyczną miss została Ela. Był deszcz meteorów, nie zabrakło rakiet - wystrzlonych w niebo na mniszkowskiej polanie. Wszystkie zaproponowane zabawy i parasportowe konkurencje miały na celu przełamanie stereotypów dotyczących osób z autyzmem oraz pokonanie zahamowani, które tkwią w każdym z nas. Nie było łatwo – szczególnie rodzicom, malującym palcami farbą o konsystencji kisielu…

mn2011e

Podczas jednego z deszczowych przedpołudni, wybraliśmy się na wycieczkę do Zamku w Książu. Przepięknie położony i robiący duże wrażenie obiekt, pozwolił nam przechytrzyć niesprzyjającą aurę.

mn2011f

Jednym ze stałych elementów obozowego życia było przygotowywanie przez uczestników wspólnych śniadań. Stali bywalcy dostrzegają, że aktywność kulinarna naszych Przyjaciół jast na coraz to wyższym poziomie. Sprawne układanie serów i wędlin, krojenie warzyw i owoców, nakrywanie wspólnych stołów – to już prawie specjalność chłopaków. Obóz rehabilitacyjno-wspinaczkowy bez wątpienia jest wielkim przeżyciem dla wszystkich. Zarówno uczestnikom jak i kadrze dostarczył wiele satysfakcji i radości, pozwolił zmierzyć się z nowymi wyzwaniami oraz naładować emocjonalne akumulatory.


SZKOLENIE DLA WOLONTARIUSZY

8-10 lipca 2011

Podlesice

szkolenie 2011logo


Jesteśmy młodym i zróżnicowanym zespołem ludzi, których połączyła chęć niesienia pomocy. Nasza kadra to żywy, zmieniający się organizm - co roku dołączają do nas nowe osoby, wzbogacając zespół o nowe umiejętności i pasje. Wolontariusze to nasz kapitał... można pracować bez pieniędzy - bez ludzi się nie da. Wyjazd kadrowy był również konieczną reakcją na zmiany zachodzące w poszerzajacej się grupie naszych podopiecznych i wyrastające przed nami nowe wyzwania.
Celem szkolenia było nie tylko zintegrowanie naszego zespołu i wzmocnienie motywacji do działania. Nadrzędne stało się dla nas, podniesienie kwalifikacji w zakresie pracy w terenie podczas imprez plenerowych i obozów, zapoznanie z zasadami pracy z niepełnosprawnymi uczestnikami imprez, podniesienie kompetencji interpersonalnych i umiejętności pracy ze zróżnicowaną grupą uczestników oraz zapoznanie z podstawami pierwszej pomocy.

szkolenie 2011

Wyzwaniem stały się zadania przygotowane dla całej grupy, kształtujące postawę współpracy oraz dające możliwość wzajemnego poznania się i sprawdzenia w niecodziennych sytuacjach. Poprzez ćwiczenia, poszerzaliśmy naszą wiedzę na temat autyzmu i odmiennego zmysłowego doświadczania świata przez osoby nim dotknięte.


szkolenie 2011a

Szkolenie było dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem. Jako organizatorzy wiemy, jak ważne jest nieustanne samokształcenie i podnoszenie poziomu naszych kwalifikacji i umiejętności. Spotkanie w Podlesicach – choć krótkie - dało nam szansę, na chwilę refleksji i weryfikację drogi, którą wspólnie podążamy do wyznaczonego przez Fundację celu. Akumulatory naładowane – teraz czas do pracy!


POTRAFIĘ WIĘCEJ razem z FIONĄ
piknik rodzinny


11 czerwca 2011

Leśniczówka Naramowice

potrafie


Stowarzyszenie POTRAFIĘ WIECEJ opiekujące się dziećmi ze złożoną niepełnosprawnością, zaprosiło wolontariuszy naszej Fundacji na rodzinny piknik organizowany na terenie Leśniczówki Naramowice w Poznaniu. Nie pojechaliśmy tam jednak aby imprezować… Zabraliśmy ze sobą elementy parku linowego, drugie śniadanie i wiarę, że dzieciakom się spodoba….

naramowice

Była też obawa – czy rodzice pozwolą? Teraz możemy już powiedzieć z pełnym przekonaniem – było wspaniale!
Dla naszych wolontariuszy było to nowe doświadczenie – praca z nieznanymi wcześniej dziećmi, o zróżnicowanych deficytach – głównie niepełnosprawnych ruchowo. Radość naszych nowych znajomych, kolejka do stanowiska zakładania uprzęży i słowa uznania od rodziców – to bezcenne wspomnienia, które przywieźli z Naramowic.


CZWARTY PIKNIK RODZINNY
wielka rywalizacja


5 czerwca 2011

lasy porażyńskie

porazyn44


Relacja już wkrótce...


TRZECI TURNIEJ BOWLINGOWY
wielka konfrontacja...


24 maja 2010
Fantasy Park, Centum PLAZA w Poznaniu

turniej3logo


Do trzech razy sztuka... tak mówi przysłowie. My wiemy już, że nie jest to ostatni turniej organizowany przez naszą Fundjację dla ukoronowania kolejnego sezonu bowlingowego.
Mamy przyjemność ogłosić oficjalne wyniki Trzeciego Drużynowego Turnieju Bowlingowego, który odbył się na torach Fantasy Park Centrum PLAZA w Poznaniu.

I miejsce - Szalone Kule Niewyautowani - 929 punktów
II miejsce - Drużyna Policjantów KMP w Poznaniu - 909 punktów
III miejsce - Drużyna Przyjaciół Fundacji FIONA - 792 punkty

turniej3

W rankingu indywidualnym, z pośród 15 uczestników turnieju, liderami zostali: Marcin (216 pkt), Piotr (214 pkt), Łukasz (205 pkt), Piotr (201 pkt) oraz Michał (203 pkt). Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie gratulujemy - Jesteście wspaniali!


WOLONTARIUSZE FIONY
żółwiki na trasie...


3 kwietnia 2011
4 Poznań Półmaraton

4polm2011logo


Sekcja maratońska naszej Fundacji rozpoczęłą treningi jesienią ubiegłego roku. Zmobilizowani przykładem Yorgiego zwarli szyki i zameldowali się w komplecie na starcie 4 Poznań Półmaratonu. Wszyscy w barwach fundacyjnych, z logiem ŻÓŁWIKA na koszulkach. Nie walczyli o rekordy ale o pokonanie własnych słabości i solidarne dotarcie do mety. Pierwszy był Łukasz z czasem 2:07:37, następnie na metę wbiegli Yorgi i Przemek – z identycznym czasem 2:11:44. Niecierpliwie czekaliśmy na zamykająca stawkę Karolinę 2:26:59.

4polm2011

Ogromne gratulacje należą się również debiutantowi na maratońskiej trasie, naszemu przyjacielowi – Jankowi. Jego start był dla wszystkich dużą niespodzianką. Spiesz się powoli ale prosto do celu – tak można by sparafrazować dzisiejszy bieg. Janek osiągnął wynik 2:43:26 i jak się później okazało, ten start to dopiero początek jego przygody biegacza.


MAGICZNE TATERNISKO
zimowa impreza integracyjno-aktywizująca

5-13 lutego 2011
Biały Dunajec

tater1


Drugie TATERNISKO organizowane przez Fundację "FIONA" zorganizowaliśmy pod hasłem MAGII I CZARODZIEJSTWA. Program nasza zimowej przygody, dedykowanej dzieciom i młodzieży z autyzmem, w którym znalazły się wycieczki po Tatrzańskim Parku Narodowym - wszystkie pod profesjonalną opieką naszego przewodnika Pana Marka - poszerzony został o blok zajęć aktywizująco-plastycznych. Razem z naszymi uczestnikami poznawaliśmy świat iluzji – miedzy innymi tej zaklętej w fotografii – sami wkraczaliśmy na pierwsze stopnie iluzjonistycznych umiejętności, tresowaliśmy smoki, poznawaliśmy historię czarodziejów i czarownic.

tater2a

Korzystając z zimowej aury, staraliśmy się spędzić jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Niestety – nie chcemy powiedzieć, że tradycyjnie – ale śnieg nam nie dopisał.


tater2b

Na szczęście znalazło się rozwiązanie i góralski kulig zastąpiła wycieczka wozami po przepięknych okolicach Białego Dunajca - były konie, dzwonki, pochodnie oraz ognisko z kiełbaskami i wspólnym śpiewaniem.
Dodatkową – ulubioną przez wszystkich – atrakcją obozu był pobyt w Aqua Parku w Zakopanem. Dzień zakończyliśmy „obowiązkowymi” zakupami na Krupówkach. Wieczorami młodzież wraz z wolontariuszami realizowała program magicznych zabaw: wyklejaliśmy, malowaliśmy i rysowaliśmy. Kontynuowaliśmy zimową rywalizację z „Misiem Hubertem” wykorzystując wielki ekran i rzutnik.

tater2d

Punktem kulminacyjnym naszej imprezy był… MAGICZNY WIECZÓR. Na początek obejrzeliśmy wyśmienity pokaz Darka, który zaprezentował nam lewitującą wolontariuszkę Kasię – wszystko na licencji Mistrza Tomassiniego. Śmiechu było co nie miara – szczególnie, że drugą asystentką Darka był Przemek. Na deser obejrzeliśmy profesjonalny pokaz iluzjonistyczny, zaprezentowany przez niezrównanego Jakuba Walkowiaka. Specjalnie dla nas przyjechał z Poznania, przeniósł nas w świat prawdziwej magii… wrażeń i emocji opisać się nie da! Zwieńczeniem TARERNISKA były: wystawa prac zrealizowanych przez uczestników podczas całego czasu trwania obozu, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane rodzicom oraz prawdziwy karnawałowy bal przebierańców .

tater2c

Nie trudno się domyślić, że wśród gości balu, największą grupę stanowili czarodzieje i czarownice. Uczestnicy własnoręcznie udekorowali salę balową. Uczestnikami obozu byli młodzi ludzie z autyzmem, Zespołem Aspergera a naszą grupę - jak zwykle - wspierali rodzice, kadra i wolontariusze oraz pełnosprawna młodzież.


side by YORGI